| |
Перквірка фінансового стану підприємсвта (Financial Due Diligence)
Все більше західноєвропейських фірм планують своє входження на ринок України через купівлю вже існуючого на ринку українського товариства, і таким чином не проходити класичний шлях заснування представництва чи 100% дочірнього підприємства.
Це має очевидну перевагу, так як товариство вже існує на ринку, і таким чином скорочується час, необхідний для освоєння ринку.
В свою чергу, українські підприємства, засновані з метою продажу, часто зацікавлені в іноземних капіталовкладеннях, щоб отримати з однієї сторони гроші для інвестицій в заплановані модернізацію, розширення чи необхідне оновлення, фінансування яких за власні кошти або класичне кредитування часто неможливе.
Крім того, часто виникає потреба в західних ноу-хау, або українські підприємства забезпечують собі за допомогою іноземного капіталу вихід на ринки інвесторів.
Достовірність української фінансової річної звітності
Для бажаючих викупити корпоративні права на все підприємство чи його частину, особливо в малих та середніх підприємствах часто виникає така проблема, що при перевірці фінансового стану підприємства наявна звітність виявляється лише відносно достовірною.
Це є результатом не лише того факту, що фінансова річна звітність складається не за міжнародними стандартами бухгалтерського обліку, а в основному через те, що українська звітність не завжди відповідає справжньому фінансовому стану підприємства.
Причиною цьому є те, що бухгалтерський облік, спрямований на оптимізацію оподаткування, стоїть на першому місці і тому відображення справжнього фінансового стану підприємства зовсім небажане.
Оскільки обов’язкова перевірка бухгалтерського обліку українських товариств (ТОВ) відсутня, то це призводить до подальшого нехтування структурою бухгалтерського обліку. Хоча фінансову звітність і потрібно здавати в українські органи влади, та її зміст в основному не перевіряється .
Ще доцільно наголосити, що податковий облік суттєво відрізняється від бухгалтерського обліку. Бухгалтерський облік не є принципово важливим для податкового обліку.
В рамках перевірки фінансового стану підприємства, яку пропонує Оттен Консалтинг, аналізується не тільки баланс та звіт про фінансові результати, щоб показати потенційні шанси та ризики, а й надаються коментарі до фінансової звітність таким чином, щоб відобразити справжній фінансовий стан підприємства.
Оцінка підприємства
На оцінку підприємств в Україні затрачається набагато більше часу в порівнянні з західноєвропейськими підприємствами. Часто відсутні деталізовані та ґрунтовні планові розрахунки, які є необхідною умовою для застосування доходного методу оцінки підприємства.
Якщо уявлення про вартість взагалі існує, то часто воно базується при пайовому фінансуванні на потребі в інвестиціях.
Навіть встановлення реальної ринкової вартості наявних основних засобів часто викликає труднощі, так як оцінка вартості майна державними контролюючими експертами іноді показує лише відносну ринкову вартість. Це є результатом того, що за основу для оцінювання беруться часто старі, встановлені державою показники, щоб формально відповідати вимогам. Навіть тут як і в складанні звітності видно все ще пануючу „Form over Substance“.
Навіть якщо виконання в такий спосіб здається не зовсім заспокійливим, в минулих роках вдалось здійснити велику кількість часткових та повних передач корпоративних прав на підприємство, не зважаючи на всі вище наведені труднощі на ринку України.
Особливо з погляду на прогресуючий розвиток ринку, часткова та повна передача корпоративних прав на підприємство набуватиме все більшої популярності як альтернатива новому заснуванню.
| |
| | | | |
| |